Otvorené podnikanie – Sila kolektívnej inteligencie

1667
0
Share:

Tento článok bude venovaný tomu, ako využiť tvorivý potenciál inteligencie po celom svete. Ako spojiť ľudí z rôznych kútov sveta, aby zapojili svoje vedomosti, skúsenosti a technológie k tomu, aby dosiahli veľkých cielov.

Ide o takzvanú kolektívnu inteligenciu, kde sa ľudia spoja, aby toho dokázali spoločnými silami viacej, než by sa o to pokúšal každý jedinec osobitne. Ide v podstate o to, ako funguje celý svet. Každý sa na niečo špecializujeme a spoločne vytvárame jeden obrovský systém.

celosvetové prepojenie

Internet túto formu napredovania spoločnosti a firiem ešte viac podporuje. Zrýchľuje komunikáciu a ničí priestorové bariéry. Dnes už nemusí firma mať jedno sídlo, kde sa koncentrujú všetci pracovníci. Ľudia celej spoločnosti môžu bývať v rôznych častiach sveta a spoločne fungovať na tom istom projekte.

Uvedieme si príklad, ktorý sa odohral v ešte v roku 2004 v Amerike v spoločnosti Goldcorp. Goldcorp, ako už asi je jasné z jeho názvu, ťažil zlato. Ich pozemok mal rozlohu 55 000 akrov, avšak iba malá časť bola využitá a vyťažená. V tom čase šéfoval spoločnosti McEwen.

McEwen vedel, že na ich pozemku sa pod povrchom skrývajú ešte obrovské zásoby zlata, čo dokázali náhodné vrty. Avšak, na takejto veľkej rozlohe nebolo možné urobiť dostatočný prieskum takouto metódou a preto museli prísť na metódu, ktorá ešte v tejto brandži dovtedy neexistovala.

„Predtým sa v bani nehľadelo na vašu inteligenciu, ale na veľkosť vašeho chrbta.“ povedal McEwen

pot-of-gold-coins_23-2147494393

McEwen mal kopu nezodpovedaných otázok – „Koľko zlata sa ešte schováva pod povrchom našich pozemkov? Kde to zlato je? Ako vyzerajú tie zlaté žili? Kde máme kopať? Koľko času a peňazí nám treba na ťažbu?

McEwen bol v tom čase frustrovaný, pretože nevedel nájsť odpovede na tieto otázky. Výskumy boli veľmi drahé a možno by sa ani nepodarili. Preto sa rozhodol stráviť týždeň na MIT univerzite s ďalšími CEO iných firiem. Bol to týždňový program, ktorý sa zaoberal Open-source myšlienkou, ktorá bola vysvetľovaná na príklade Linuxu.

Linux je operačný systém pre počítače, ktorý vyvíjajú tisíce nadšencov po celom svete. Vzájomne medzi sebou zdieľajú informácie, nápady, kódy a pod. Je to forma úplne decentralizovaného riadenia, kde neexistuje žiadne oficiálne vedenie.

nápady kreatívca

V Tom McEwenovi svitol nápad a utekal naspäť do firmy odprezentovať svoje myšlienky manažérom. Každý si myslel, že sa zbláznil, že to je nebežpečný únik informácií a aj tak to nevyjde. Všetci ho od toho odhovárali.

Rozhodol sa, že chce všetky doterajšie dáta, ktoré získali pri výskumoch a vrtoch, zdieľať so všetkými ľuďmi na internete. Chcel vyhlásiť verejnú súťaž s odmenou 500 000$ pre toho, kto poskytne najdetailnejšie a najpresnejšie výpočty odhadu výskytu zlatých žíl na ich území. A nakoniec tak aj urobil.

Báli sa rôznych vecí. Napríklad, že im skúpia okolité pozemky, keď zistia aké ložiská sa môžu skrývať popri ich územi. Báli sa úniku iných interných informácií. Ale nič sa z toho reálne nestalo. Údaje si stiahlo 1400 vedcov, z toho 140 ich prehnalo cez rôzne svoje programy a algoritmy.

Všetci poslali svoje výsledky naspäť do firmy. Spoločnosť Goldcorp žasla nad open-sourcovým spôsobom, ako sa im podarilo nájsť ďalšie zlato. Čo bolo ešte pozoruhodnejšie, bola rozmanitosť projektov, ktoré vedci posielali.

Goldcorp načrel do nesmierne rozdielnych technických oblastí a dostával návrhy od vedcov, ktorí mali úplne nový pohľad na analýzu údajov. Vďaka výzve sa dostali k metódam a spôsobom myslenia, o ktorých ani dovtedy neuvažovali.

kolektívna inteligencia

Očakávali, že budú vidieť rôznych geológov, ktorí budú využívať štandardné metódy ako geochemickú analýzu. Mali avšak ľudí, ktorí využívali aplikovanú matematiku, progresívnu fyziku, inteligentné systémy a počítačovú grafiku. Na ten čas to bolo nevídané.

Keď McEwen otvoril výhernú prácu, tak skoro spadol zo stoličky. Obsahovala detailné grafické znázornenie toho, čo sa dialo pod celým ich povrchom. Nič také pred tým nevidel.

Rozloha náleziska sa rozšírila na 100 000 akrov. Dnes je toto nálezisko považované za najbohatšie na ťažbu zlata v pomere na 1 tony vyťaženej horniny. Produkujú toľko rudy pri tak nízkych nákladoch, že Goldcorp je jediná spoločnosť, ktorá zhromažďuje zlato v očakávaní vyšších cien v budúcnosti.

Koncom roka 2004 mal Goldcorp dokonca na sklade viac drahého kovu, ako centrálne banky 45 krajín sveta vrátane takých gigantov, ako je Kanada a Mexiko.

zlatá baňa

Niet sa čo čudovať, že sa ich akcie na newyorskej burze cenných papierov priam trblietali. 100 000$ dolárová investícia do Microsoftu v roku 1993 mala podľa grafu dokonca roka 2005 hodnotu 895 000$, do Berkshire Hathway Warrena Buffeta 748 000$ hodnotu.

Ale Goldcorp ich doslovne prešťal. Ich hodnota 100 000$ investície po tom čase mala neskutočnú 2 900 000$ hodnotu. To predstavuje 30 násobné zhodnotenie!

Čo vlastne hovorí tento príbeh?

Ak chcete podnikať, nemali by ste sa držať klasického slovenského správania/mentality. V našich končinách panuje príslovie: „Nikomu nič nehovor, pretože ti môže ten nápad ukradnúť a predbehnúť ťa.“ (Keď niečo také počujem, začne mi v hlave svietiť červená kontrola – Bullshit, Bullshit!)

Toto je veľmi staré myslenie. Dnes má každý človek nejaké svoje nápady. Svet sa len hemží takými snílkami, ktorí chcú alebo plánujú niečo robiť, ale nikdy sa k činu nedostanú. Takisto mnoho prípadov je bezcenných alebo už zrealizovaných, len o tom netušíte.

Businessman turn on invention machine for glowing lightbulbs, representing to creat idea.

Žijeme v strašne rýchlej dobe. Už nikoho nezaujíma, čo ste vymysleli. Teda aspoň pokým to nezrealizujete a neukážete prvé výsledky.

Čo je avšak najdôležitejšie, tí ľudia hlavne nevidia poriadne do hĺbky vašeho nápadu. Nedokážu v ňom vidieť častokrát ten skrytý potenciál, ktorý za ním vidíte vy. Aj keby sa vás snažili napodobniť, nikdy to nebude mať svoju dušu.

Vy avšak budete potrebovať pomôcť. Či chcete či nie. Nikto na tomto svete, dokonca ani Steve Jobs, či Warren Buffet, Bill Gates ani Zuckerberg ani nikto iný nedokáže myslieť na všetko a vedieť všetko. Ak aj áno, nedokáže to sám zrealizovať.

Preto potrebujete sieťovať. Spoznávať ľudí, deliť sa s nimi o informácie a hľadať niekoho, kto vám pomôže. Vždy sa nájde niekto kto vám dá užitočnú radu alebo informáciu. Možno sa aj priamo alebo alebo nepriamo zapojí do vášho projektu.

Ani netušíte ako a môžte byť partnermi. Jeden bez druhého by ste nič nedokázali. Teraz avšak vy máte nápad aplikácie a kamarát vám môže tu aplikáciu nakódovať.

Avšak ani v tomto prípade nezabudnite, že je dôležitejšie najprv dávať až potom brať!

Viete, kde je najviac nezrealizovaných nápadov na svete? Na cintoríne!

 

Share:

Otvorené podnikanie – Sila kolektívnej int…

Napísal Richard Harvey Harvan Čas čítania: 4 min
0