Správne otázky zmenia váš život

1851
0
Share:

Všetci vnútorne komunikujeme. Dennodenne v nás prebiehajú rozhovory, kedy sa rozprávame sami so sebou v hlave a hodnotíme rôzne situácie. Vrámci toho v nás vznikajú aj rôzne otázky, ktoré sa pýtame sami seba. Som presvedčený, že kvalita týchto otázok, ktoré si kladieme, riadi naše myslenie, emócie, konanie a tým pádom celý náš osud.

Tieto otázky nás môžu oslabovať alebo posilňovať. Na tú istú situáciu existuje obrovské množstvo reakcií. Záleží len na tom, aké otázky si budeme klásť. Ide čisto len o naše zameranie.

Ak sa budete pýtať sami seba deštruktívne otázky, vždy to povedie len do smútku, depresie a budete vyhodnocovať situáciu ako neriešiteľnú alebo negatívnu.

Ak sa budete pýtať pozitívne otázky zamerané na riešenie problému a hľadanie pozitívnych stránok, budete svoj život vnímať úplne ináč a budete aj ináč konať. Úplne vám to zmení kvalitu vášho života.

 

správne otázky zmenia život

 

Dajme si pár príkladov:

Keď sa vám v živote nedarí, zdá sa vám, že vám každý chce len zle a že na vás padajú všetky povinnosti, máte na výber. Môžte sa seba začať pýtať otázky ako: Prečo ma nikto nemá rád? Prečo je život nespravodlivý? Prečo sa mne musí diať vždy to najhoršie?

Druhá možnosť je pozrieť sa na to úplne inými očami. Možno vaša situácia fakt nie je zlá. Nikdy nebola ani nebude. Vy sa len zameriavate na ten problém, namiesto riešenia alebo hľadania výhody.

Skúste sa skôr seba začať pýtať otázky typu: Čo môžem vyťažiť z tejto situácie, aby som sa zlepšil? Čo môžem urobiť hneď teraz pre to, aby sa to zmenilo? Čo ma tento problém naučil a ako mu v budúcnosti zabránim?

 

Občasné problémy v živote

 

Poviem vám príbeh W. Mitchella. Tento pán, kedysi úplne zdravý chlap zažil 2 nehody, z ktorých vyviazol s obrovskými zraneniami. Mal popálené 2/3 tela, prišiel o prsty a zostal na vozíku.

Keď ležal v nemocnici bol obklopený ľuďmi, ktorí sa ľutovali a pýtali sa: Prečo práve ja? Ako mi to boh mohol urobiť? Prečo je život tak nespravodlivý? Aký má zmysel žiť ako mrzák?

Mitchell si vybral inú cestu a začal sa pýtať seba iné otázky: Ako môžem využiť túto situáciu? Keď sa mi toto stalo, čo môžem poskytnúť iným ľuďom? Čo dokážem robiť teraz ešte lepšie než predtým?

Svoju nevýhodu premenil vo výhodu. Začal rečniť pred ľuďmi a začal ich inšpirovať v tom, ako dokázal svoj život transformovať. Pozrite si o ňom viac TU.

Niečo podobné urobil aj Nick Vujicic – chlap, ktorý sa narodil bez nôh a rúk. Dnes prednáša pred ľuďmi a dáva im nádej ďalej žiť. Pozrite si jeho príbeh.

 

 

Nie je väčšej sily, než ľudskej vôle. Vôle prekonať sa a začať robiť niečo veľké.

Preto som si pre vás pripravil pár otázok, ktoré vás posilnia. Sú to otázky, ktoré si viete klásť kedykoľvek, no najlepšie počas vašich ranných rutín, aby ste sa nimi inšpirovali a naštartovali.

Z čoho som teraz vo svojom živote šťastný?

Z čoho som teraz nadšený?

Na čo som vo svojom živote hrdý?

Za čo som vo svojom živote vďačný?

Čomu som vo svojom živote oddaný?

Koho milujem? Kto miluje mňa?

Čím by som mohol niekomu prispieť?

Čo sa dnes môžem naučiť/zažiť?

Ako môžem dneska zlepšiť môj život?

 

Tieto otázky sú skvelé v tom, že si ich môžte klásť kedykoľvek chcete alebo potrebujete.

Ak odpoviete na niektorú z týchto otázok negatívne, skúste sa to spýtať v podmieňovacom spôsobe.

Napríklad: Ak nie ste za nič momentálne vďačný, spýtajte sa sami seba, za čo by ste mohli byť. Za to, že ste sa vôbec narodili? Že máte ruky, nohy a celé telo v poriadku narozdiel od ľudí, ktorých som spomenul hore? Že máte kde bývať a čo jesť? Že máte rodinu a deti Vecí je nespočetne veľa.

Ľudia kedysi riešili hladomor, vojny, smrteľné choroby a vy plačete rok, že vás opustila priateľka, alebo že nemáte ešte ani 1000 likov na facebooku? Nebuďte smiešni 🙂

 

Život je lepší ako sa zdá

 

Život je krajší a lepší, než sa zdá. Zamerajte sa na tie pozitívne veci, ktoré sa Vám v živote stávajú.

Každý má v živote problémy, dokonca aj tí najbohatší a najúspešnejší ľudia. Dokonca ich majú mnohonásobne viac. Len sa ich naučili riešiť. Ide o prístup. Buď sa zameráte na hľadanie riešení, alebo na problémy samotné. Čo myslíte, čo je lepšie?

Na to, aby ste sa vedeli najlepšie zamerať na riešenie problému, som pre vás tiež prichystal pár pomocných otázok.

 

Aké sú dobré stránky tohto problému?

Čo je ešte nedokonalé? (samotný predpoklad tejto otázky je to, že situácia je dobrá a bude ešte lepšia)

Čo som ochotný urobiť, aby sa situácia zmenila podľa môjho želania?

Čo BY SOM MAL BYŤ OCHOTNÝ urobiť pre zmenu?

Aký spôsobom môžem mať radosť z výsledku?

 

Transformujte svoj život otázkami

 

Takýmito otázkami budete vedieť dokonalo nasmerovať svoje myšlienky na riešenie problému, ktoré by malo väčšinou prísť automaticky po položení týchto otázok.

Pamätajte si dve veci.

Netrápte sa nad vecami, ktoré nemôžete ovplyvniť. Okamžite konajte vo veciach, ktoré ovplyvniť môžte.

Každý problém v sebe skrýva príležitosť niečo dokázať.

 

Share:

Správne otázky zmenia váš život

Napísal Richard Harvey Harvan Čas čítania: 4 min
0