Čo má spoločné Skákanie cez priepasť s Plnením snov?

1587
0
Share:

Asi už každý z vás čítal tony článkov o tom, ako sa vydať za úspechom. To, že ste tento článok otvorili znamená, že o ich splnení rozmýšľate, alebo ste niekde na ceste za nimi. V každom prípade, chcem hovoriť o tom, že plnenie svojich cieľov nie je len prechádzka ružovou záhradou.

Cesta za úspechom má aj svoje úskalia, ktoré nie je najľahšie prekonať. Pocity, ktoré vás počas toho sprevádzajú sa veľmi podobajú skoku ponad priepasť.

Tento článok som napísal preto, aby ste vedeli, že nie ste jediní, ktorí súťažia s takými situáciami a pocitmi, aké budem popisovať nižšie. Chcem aby ste vedeli, že všetkými tými zlými vecami si všetci úspešní ľudia museli prejsť. Bez výnimky. A čo je dôležitejšie, chcem, aby ste mali silu prekonať to všetko a zvládnuť preskočiť každé poleno, ktoré vám hodia pod nohy.

 

Opustiť komfortnú zónu

 

Odlepiť sa zo starého miesta

Dôvod, prečo ste sa vybrali za svojimi cieľmi, je ten, že ste neboli spokojní so starým stavom. Je to prvý breh, z ktorého ste sa museli odlepiť. Museli ste spáliť svoje staré mosty a rozhodnúť sa zanechať svoj predošlý spôsob života za sebou. Niečo ste rozhodne museli obetovať. Všetok komfort a pohodlie, ktorý ste doteraz mali, je fuč.

Niekedy ste sa dokonca museli zbaviť aj svojich starých známych a kamarátov, ktorí vás len ťahali k zemi. V tých najhorších prípadoch sa stane, že si uvedomíte, že ani doterajší vzťah s partnerom/kou vám už nevyhovuje.

Alebo sa to môže stať naopak, že vás už staré okolie vylúči z partie, aj keď sa budete snažiť zostať medzi nimi. Dôvody môžu mať na to ľudia rôzne. Nemusia súhlasiť s vašou víziou. Môžu vám závidieť. Môžu sa báť, že o vás prídu, pretože už na nich nebudete mať toľko času, čo kedysi. A preto urobia všetko, aby ste si to rozmysleli.

Rodina je ďalší špecifický prípad. Tá sa vás skôr bude pokúšať „chrániť„. Budú vám hovoriť aké to je nebezpečné. Budú vám vykresľovať všetky katastrofické scenáre, ktoré sa vám vašou cestou môžu prihodiť. Niektorí dokonca začnú vami opovrhovať, pretože neplníte ich predstavy o vás.

Možno chceli, aby ste išli na vysokú školu alebo sa stali lekárom, či právnikom. A vy ste sa rozhodli, že chcete podnikať, alebo hrať na gitare, venovať sa športu či tancu alebo inému umeniu. V každom prípade ste si vybrali vlastnú cestu, ktorá sa nezhoduje s ich starými zachodenými storočiami spráchnivenými predstavami.

Učitelia, kolegovia, spolužiaci a kamaráti si z vás dokonca môžu robiť srandu. Nie je to nič neobvyklé. Väčšinou to robia preto, že sa boja, že môžete uspieť. Alebo preto, aby mohli vyzerať múdro, keď sa vám niečo nepodarí. Kto by si s chuťou neuštedril na vašu adresu vetu „Ja som ti to hovoril, že to tak dopadne…

Nehovoriť o tom, ako ste sa museli vzdať počítačových hier, telky, preflákaných večerov aj dní, alkoholu, zlého stravovania, nonstop bezcieľneho kávičkovania a vysedávania s kamarátmi, kde ste riešili novinky zo sveta a drby z práce či školy.

To všetko je preč.

 

Inspireb

 

Let nad priepasťou.

Môžem vám povedať jednu vec. Ak sa vám dejú hore spomínané veci, resp. ste ich urobili, tak ste na polceste za úspechom. Môžete si pogratulovať, pretože práve ste odeliminovali každú činnosť, ktorú robia neúspešní ľudia. Oni sa držia zachodených stereotypov, vy ste a pohli ďalej. Momentálne ste sa dostali ďalej, než 99% vašich rovesníkov. Som na vás hrdý. Skutočne.

Avšak viem, aký to niekedy môže byť pocit na tejto ceste.

Let nad priepasťou môže byť pocit oslobodzujúci, ale taktiež aj strašidelný. Na jednej strane sa môžete tešiť, že sa približujete k vášmu snu a na druhej strane ste nad obrovskou priepasťou. Keď sa niečo pokašle, tak skončíte v čiernych hlbinách.

Vždy tu je určité riziko. Ak sa vám nepodarí doskočiť na druhú stranu priepasti, tak skončíte väčšinou ešte horšie, než ste začínali. Väčšinou to platí pri podnikaní, kde skončíte v dlhoch. Taktiež musíte rátať aj s tým, že niekedy vás už staré okolie neprijme tam, kde ste boli. A vy sa budete cítiť ešte viac frustrovaní. Ale to sa stane, iba keď sa vzdáte a to je vo vašich rukách. Ešte som nevidel neúspešného človeka, ktorý sa vzdal! Vy hej?

 

Plnenie si cieľov pocity

 

Poriadne sa odraziť

Teraz už viete, že predtým, než sa ocitnete nad priepasťou, mali by ste sa odraziť od zeme čo najsilnejšie, ako to len ide. Taktiež sa tomu hovorí „vytvoriť Momentum„.

Podobá sa to vzletu lietadla. Ak chce lietadlo vzlietnuť, nemôže ísť ani na 60%, dokonca ani na 80%. Musí ísť na plných 100%, pretože by ináč nevzlietlo a nabúralo, resp. v tomto príklade spadlo do priekopy.

To isté platí aj pri úspechu. Musíte na začiatku dať do toho všetko. Spáliť všetky mosty a zhodiť ťarchy, ktoré vás ťahali k starému stavu. Nedajte si šancu vrátiť sa a urobte záväzok – rozhodnutie.  Ak sa poriadne nerozbehnete, je veľká pravdepodobnosť, že skončíte v priekope, z ktorej sa budete šplhať veľmi ťažko.

Je to vaša jednosmerná letenka, v strede skoku sa to už nedá rozmyslieť a vrátiť sa. Každé spomalenie bude znamenať vašu smrť. Preto sa už nesmiete obhliadať doľava a doprava, ale doletieť až na koniec.

 

Vytvoriť Momentum

 

Druhý breh

Ste tam. Keď ste išli skočiť, určite sa vám tá vzdialenosť zdala byť nekonečná. Teraz vidíte, že to zbehlo veľmi rýchlo. Ten strach a obavy pominuli. Ste vo svojom raji, ktorý si zaslúžite. Odmena je skutočne sladká a stojí za to.

Nechcem tým povedať, že úspech sa dosahuje ľahko a rýchlo. Alebo že treba čo najskôr skočiť po prvej príležitosti. To nie. Mnohokrát je druhý breh priďaleko, alebo je skôr imaginárny. Budú vás lákať na milión ponúk, ktoré aj budú vyzerať seriózne, ale v skutočnosti takými nebudú.

Chcel som len tým povedať, že ísť za úspechom síce môže vyzerať strašidelne a budú vás od toho ľudia odhovárať, pretože to je vraj nebezpečné, ale stojí to za to. A čo je najdôležitejšie, tým že sa poriadne odrazíte, máte polovicu cesty za úspechom hotovú. Už sa stačí neobzerať a ísť dovtedy až kým nedoletíte, tam kde chcete.

 

Splniť si sny

 

Poznáte tie hry, kde sa hra jedným skokom nekončila? Museli ste preskákať niekoľko brehov a tlačil vás čas. Postupne sa zvyšovala aj úroveň, ale aj vy ste boli schopnejší a schopnejší. Koniec koncov ste sa ocitli na skutočne vysokom levely.

Tak sa nezastavujte ani v živote. Za vami musíte mať pomyselný múr, ktorý vám jednoducho bráni vrátiť sa späť. Posúva sa rýchlejšie a rýchlejšie a poháňa vás vpred. Nemôžte zastaviť.

 

P.S.: Ísť za úspechom je skutočne mnohokrát dobrodružné. Síce poznáte cieľ, ale nepoznáte cestu. Ak sa niekoho opýtate o radu, viem vám dať maximálne pár indícii, no nie skutočný návod. Dokonca vás môže od cesty odhovárať, pretože je nebezpečná. Nedajte sa odradiť, poriadne sa rozbehnite a skočte.

Share:

Čo má spoločné Skákanie cez priepasť s Plnen…

Napísal Richard Harvey Harvan Čas čítania: 5 min
0