Kedy je najlepší čas začať pracovať na svojich cieľoch?

1204
0
Share:

Už od svojich 17 rokov pracujem s mladými ľuďmi a je zaujímavé sledovať, ako väčšina z nich mrhá týmto svojím vzácnym časom a talentom. Niekedy je pre mňa zvláštne až absurdné, ako si neuvedomujú, že práve tento čas svôjho života môžu využiť vo svoj prospech a vytvoriť si tak obrovskú výhodu na trhu práce, či už ako podnikatelia, alebo zamestnanci.

 

Je bežné vidieť mladých ľudí bezcieľne sa poflakovať po parkoch a baroch, zatiaľ čo by mohli pracovať na svojej budúcnosti. Nehovorím, že si tento čas netreba taktiež aj užiť. Všetci sme ľudia a potrebujeme zábavu a predovšetkým v tomto veku. No veľmi záleží na tom, koľko času venujeme zábave a koľko svojim cieľom.

 

Čas, kedy by ste si mali začať naplno uvedomovať samých seba a svoj život je niekedy v 15-20 rokoch. Je to čas, kedy by sa mal podľa mňa prvý krát človek zamyslieť nad tým, ako chce stráviť svôj život. Možno to nemusí byť presná predstava, málokto v tomto veku presne vie, čo chce v živote robiť a dokonca ani ja to nemám na 100% percent ujasnené.

A kto to ujasnené máte, je ešte veľká pravdepodobnosť, že to niekoľkokrát za život zmeníte, no aj tak vám gratulujem a skláňam veľkú poklonu, pretože ste sa mentálne posunuli o niekoľko úrovní ďalej. Čo chcem ale povedať, je že tá hrubá predstava tam musí byť.

Prečo?

Pretože žijeme život ako keby sme nikdy nemali umrieť. Zabíjame svoj čas, akoby sme ho mali na tejto planéte obmedzený. Až sa nakoniec v starobe prebúdzame so slovami „Želám si, aby to bolo inak. Želám si, aby som urobil …. a nie …. „. Prečo som bol vtedy taký hlúpy. Premárnime život zlými rozhodnutiami a robením vecí, ktoré sme nechceli robiť. Uvedomíme si, že drvivú väčšinu času sme strávili v práci, ktorú sme nenávideli, len aby sme si mohli kúpiť veci, ktoré sme vôbec nepotrebovali.

 

Krysia dráha života

 

Poznáte ten čarovný kruh, do ktorého keď sa dostanete tak niet cesty von? Ukončíte vysokú školu, nájdete si prácu povedzme s mesačným čistým príjmom 600€. Zoberiete si hypotéku, platíte účty za vodu, elektrinu, plyn, poistenia, stravu, cestovné a iné vydaje. Všetko čo zarobíte, to aj miniete. Po každom mesiaci vám zostane na účte NULA.

Ak náhodou zarábate viac, tak to miniete na auto/novú elektroniku. Nonstop ste v práci alebo udržiavatie domácnosť, či riešite iné záležitosti a na život/rodinu/priateľku/deti vám zostáva minimum času. Ktorý si aj tak nedokážete užiť, pretože neustále myslíte na iné povinnosti, ktoré na vás čakajú za dverami. Týmto stresujúcim životom – alias „krysia dráha“ – žije 90% ľudí. A väčšina z nich vedomo alebo podvedomo vie, že to nie je to, čo chcú.

Otázka je ako z tejto krysej dráhy vyjsť von.

 

Cesta k finančnej slobode

 

Najideálnejšie je na to myslieť dopredu. Ste niekde v období predmaturitnom/maturitnom/na výške? Práve tieto roky ešte nemáte toľko povinností a žiadne záväzky. Ste mladí a môžte vyskúšať čokoľvek. Zabudnite na svoju predstavu života, ktorú vám naordinovali rodičia/učitelia.

Spýtajte sa sami seba čo chce v živote robiť. Viem, že teraz máte nutkanie čítať ďalej. Ja mám zas nutkanie ukončiť tento článok v tomto momente aby ste sa nad touto najkľúčovejšou otázkou vo vašom živote skutočne zamysleli. Ale taktiež viem, že by ste len klikli na ďalší článok, kde by ste si mysleli, že nájdete nejaký svatý grál úspechu. No poviem vám tajomstvo, toto je ten svatý grál.

Tak sa skutočne nad touto otázkou zastavte a zamyslite sa, že čo vás vo vašom živote najviac baví/napĺňa. Čo chcete v živote dosiahnuť, čo chcete po sebe zanechať. Aký odkaz na tejto planeté má po vás zostať. A teraz to najdôležitejšie – na čo chcete spomínať v čase, keď budete starý? Ako chcete prežiť tento život? Zabudnite na to, že sa to nedá, pretože sa to dá. A ja vám návod dám. Ale tieto otázky sú pre váš život kľúčové.

Hovorí sa tomu aj Reverzný inžinier úspechu. Premyslite všetko odzadu. Keď budete mať vyjasnený koniec, presne budete vedieť, ako začať a čo robiť. Len to musí mať stanovený cieľ a zmysel.

Cieľ sám o sebe nestačí, musí to pre vás dávať hlbší zmysel. Niečo, čo ani nedokážete logikou vysvetliť. Proste to musíte cítiť. Vaša intuícia vás tam bude ťahať a je to jeden z najlepších pocitov, keď viete, že idete tým správnym smerom.

 

Zmysel cieľu

 

Čo myslíte, prečo je dneska tak veľa ľudí nespokojných so svojími životami, aj keď máme oveľa viac možností a vymožeností, než kedykoľvek inokedy v histórii ľudstvo malo? Pretože hlboko vo vnútri vedia, že nerobia to, čo chcú a cítia sa prázdni a nenaplnení. Preto sa tak zvýšila konzumácia drog. Dokonca aj ľudia, ktorí vyšlapali na úplny vrchol a zdalo sa, že mali úplne všetko, skončili ako trosky. Preto tímto ľuďom nevie pomôcť žiaden psychológ, pretože na toto musíte prísť sami.

Nenechajte sa hlavne zviesť komerčnou definícou úspechu. Úspech rozhodne nemusí znamenať drahé autá, jachty, súkromné jety, veľké firmy, sláva, stať sa svetoznámym hercom/speváčkou, byť obklopený miliónom žien. Pre niekoho môže úspech dokonca znamenať stráviť život v kľude na málo zaľudnenom ostrove, kde bude tráviť čas surfovaním, prechádzkami po nádhernej prírode a najlepšie to absolvovať s rodinou. Pre niekoho iného to je zasvetiť život dobrovoľníctvu v oblastiach, kde to ľudia najviac potrebujú. Niekto chce tancovať… a niekto predsa chce aj tak podnikať 🙂 😀 a prostredníctvom podnikania zlepšiť svet…

Viem, že väčšina z vás, ktorá sa už dostala s čítaním až na toto miesto, ešte sa stále nezamyslela nad tým čo chcete v živote robiť. Ale ak to už náhodou viete, tak ak sa vás spýtam, že kedy je podľa vás najlepší čas začať podnikať kroky k dosiahnutiu svojich cieľov, tak mi určite odpoviete, že okamžite. Pretože viete, že každá sekunda, kedy bude otáľať, je premárnená.

 

Návod na úspech

 

A teraz ako na to? Predovšetkým si treba uvedomiť, že ciest je veľa. Ale každá z nich vedie väčšinou k slobode … finančnej a časovej. Ktoré väčšinou spolu súvisejú. Preto sa hlavne budem zaoberať tým, ako si nastaviť váš mindset a život tak, aby ste dosiahli tú finančnú a časovú slobotu a mohli naplno robiť to, čo milujete.

Nepoviem vám všetky možnosti, ale môžem vám povedať len to, ako to robím ja zatiaľ a aké sú moje plány. To, ako to plánujem uskutočniť a už aj na tom robím, nie je jediná cestu a je mnoho iných, ktorých príklady vám poskytnem nižšie. No chcem vám dať aj môj osobný príklad, pretože je to niečo, o čom viem, že bude fungovať mne aj Vám.

Už dlho viem, že chcem podnikať a robím na tom deň, čo deň. Namiesto nekonečného poflakovania sa vonku, na facebooku/sociálnych sieťach, pozerania telky/seriálov a hrania počítačových hier, som venoval stovky hodín čítaniu kníh/článkov a pozeraniu videí o podnikaní, marketingu, psychológii, úspechu, internete, motivácie, technológiách.

Stále sa snažím učiť niečo nové. Už som robil Network marketing, ale to som nakoniec zabalil a pustil sa do podnikania na Amazone, o ktorom som písal aj v tomto článku. A viem, že potrebujem investovať do toho väčší kapitál, aby ma to konečne mohlo začať živit. Potom budem môcť z tých zárobkov ďalej investovať do ďalších projektov, ako napríklad tento magazín InspireWorld a aplikácia, ktorú túžim vytvoriť už istý čas.

 

Ako dosiahnuť ciele

 

Na začiatku som sa snažil nejako získať investíciu od investorov alebo od banky, no nepochodil som. Vy to skúsiť môžte, možno budete šikovnejší než ja a držím palce. Ak prídete ako na to, dajte mi vedieť, určite sa to rád dozviem.

Ja som si zvolil tú možnosť, že opustím svoju komfortnú zónu a vyberiem sa pracovať do Anglicka. Priznám sa, robím tu tvrdú manuálnu prácu v sklade a denne naberiem niekedy aj 25 ton produktov holými rukami.

Ale viem, že ak z tej práce budem šetriť celý rok, tak si viem odložiť dokopy 10 000€. To už je celkom slušný kapitál na rozbehnutie akéhokoľvek menšieho podnikania a aj dočasné pokrytie výdavkov na život. Momentálne mám 19 a viem, že keď budem mať 20, tak budem mať všetko, čo mi k podnikaniu chýba:

1. Nápad

2. Vedomosti & Kontakty

3. Kapitál

 

3 esencie úspechu v podnikaní

 

Koľko mi celý proces dokopy bude trvať? 3 roky prípravy …

1 rok tvrdého študovania biznisu z každej možnej strany – Hotovo

2. rok Ďalšie zbieranie vedomostí ale už aj tvorenie vlastných nápadov – Hotovo

3. rok Rozbehnutie začiatkov projektov a zbieranie kapitálu – V procese

4. rok to môžem odpáliť naplno … pravdaže na vzdelávanie netreba nikdy zabudnúť a aj ja v ňom budem pokračovať neustále.

Toto je podľa mňa cesta, ktorú môže po mne každý zopakovať… prečo? Pretože je všeobecne neustále aktuálna.

Ja vám nepredávam nejaký kurz konkrétneho biznisu, na ktorom som kedysi zarobil a dneska mi už nefunguje, tak zarábam aspoň na predaji mojej minulosti za vašu nádej v spojení s hlúposťou.

Vedomosti a informácie môžte mať rovnaké ako ja, pretože ich tu s vami všetky zdieľam, rovnako ako moji kolegovia a kolegyne z Inspire. Ak budete rok brainstormovať, verím silno vo váš potenciál, že dokážete vymyslieť ešte oveľa lepšie nápady než ja. A ktokoľvek vie ísť pracovať do Anglicka, Nemecka, Holandska či iných európskych krajín, pretože sa tu dá prežiť aj s úplne minimálnou znalosťou angličtiny, ktorú ovládajú už aj deti na základnej škole.

 

Úspech je jednoduchý

 

Nie je to kliknutie na zázračné tlačidlo, ktoré vám začne generovať milióny eúr. Sú to minimálne 4 roky odopierania si potešení a žrútov času a tam sa ešte len cesta začala a môže trvať ešte ďaších 3-5 rokov, ak nie viac. Ale buď toto, alebo 40 rokov mukarenia v slovenských firmách za minimálne mzdy.

V čom spočíva to zázračné tajomstvo? Nespočíva v nekonečnom zvyšovaní príjmu, pretože ten dokážete stále minúť a zostať na nule. Tajomstvo spočíva v tom, že dokážete optimalizovať svoje výdaje. Predovšetkým v prvých rokoch ich musíte vedieť znížiť úplne na minimum. Každé potešenie v podobe dovolenky, prehýrených večerov, novej telky/počítaču či nebodaj auta vás na míle vzďaluje od vašich cieľov. Auto sa časom pokazí, kapitál sa mohol mnohonásobne zhodnotiť.

Toto je podnikateľská cesta. Ak sa chcete rozhodnúť robiť niečo iné, napríklad cvičiť, tak skúste ísť na to cestou ako Linda Taylor, ktorá si momentálne plní svoje ciele v Amerike.

Ak chcete robiť gélové nechty, tak môžte skúsiť napodobniť skvelú prácu Soničky a ich gélových nechtov

Ak sa chcete venovať marketingu, môžte napríklad nasledovať kroky Jaroslava Dodoka, ktorý založil Mavio Media

 

Inšpirácia

 

Pravdaže nezabúdam, že naše publikum tvoríte aj vy – ľudia, ktorí si myslíte, že je už neskoro a svoj čas ste už prepásli. Možno už väčšina z vás tento článok vypla, pretože ste si mysleli, že nie je pre vás. Ale ak ste vydržali do konca, pokúsim sa vám pomôcť, aj keď nemôžem hovoriť z vlastnej skúsenosti. S najlepším vedomím a svedomím sa pokúsim predstaviť si vašu situáciu a to, aké kroky by som podnikol na vašom mieste.

Vy si predovšetkým musíte uvedomiť vaše výhody oproti mladým ľuďom.

1. Už si uvedomujete, čo to znamená tá krysia jazda, o ktorej som hovoril.

2. Možno ste už skúšali rôzne kurzy, ktoré vám sľubovali miliónové zárobky a zistili ste, že žiadna skratka neexistuje

3. A teraz to najdôležitejšie – Máte už obrovské množstvo skúseností a kontaktov, o ktorých sa mladým ľuďom môže len snívať. Máte kopu kamarátov, ktorým stačí zavolať a pomôžu vám s rôznymi vecami. Viete už, ako to vo firmách chodí a tak si trochu aj viete predstaviť, ako biznis funguje. Vďaka tomu sa budete vedieť vyvarovať začiatočníckym chybám.

To je to, s čím by ste mali začať pracovať. Ďalšia vec by mala byť vaša inventúra životnej situácie + výdajov a príjmov. Dovoluje vaša situácia sa odsťahovať podobne ako mne? Ak si myslíte, že to je komplikované, je to skutočne tak komplikované ako si myslíte? Nemusí byť. Riešenie by sa malo nájsť.

 

Nikdy nie je neskoro na dosiahnutie cieľov

 

Sú vaše výdaje nevyhnutné? Potrebujete to auto, alebo to je len prebytok? Potrebujete si stále nakupovať najnovšiu elektroniku, alebo môžete mať ten mobil aj oveľa dlhšie, než si myslíte? Nedajú sa niektoré služby/produkty nakúpiť lacnejšie? Nemíňajte peniaze na zbytočnosti.

Kvalita odpovedí na tieto otázky záleží veľmi na vašom odhodlaní si spniť svoje ciele. Keď dostatočne netúžite po slobode, tak sa nikdy neoslobodíte od vašej komfortnej zóny. Ak po tej slobote túžite, ak dostatočne túžite robiť čo chcete a koľko len chcete, tak už asi viete, ako odpovede na predošlé otázky vyzerajú.

Pravdaže chápem, že rodina a dieťa to môže značne komplikovať. Ale tam je to veľakrát hlavne o tej komunikácii.

Niekedy to presťahovanie nemusí byť potrebné a nájdete si vynikajúcu prácu, tam kde žijete, alebo sa vám podarí vybudovať svoj sen tam, kde žijete. Či už rozbehnutím svojho podnikania alebo tým, že sa stanete úspešným vo svojom športe/umení a možno neskôr sa stanete známym aj celosvetovo. Možností je veľa. Kde je vôľa, tam je cesta. Keď to budete skutočne chcieť a vložíte do toho všetko, verím, že sa vám to určite podarí. Určite sa vám to podarí.

Najdôležitejšie je ale začať DNES. Nie zajtra, ani na nový rok, či mesiac. DNES je ten pravý deň niečo zmeniť. Aké klišé však? Koľkokrát ste ho už počuli? Najsmutnešie a zároveň najzábavnejšie na klišé je, že je pravdivé a pri tom úplne podceňované.

Share:

Kedy je najlepší čas začať pracovať na svoji…

Napísal Richard Harvey Harvan Čas čítania: 9 min
0