Čo ma naučil šach o živote a biznise

1310
0
Share:

Šach je mojou vášňou a naučil ma toho do života veľa, aj napriek tomu, ako nerďácky môže vyzerať. V mnohých ohľadoch sa veľmi podobá životu či boju. Pre mňa je niečo ako umenie, či psychologický súboj. Každý si v ňom nájde svoje. Mne sa podarilo v tomto športe uspieť aspoň na národnej úrovni a stať sa majstrom slovenska do 18 rokov. V tomto článku vám prinášam moje poznatky, ktoré som z tohto „športu“ načerpal.

 

Musíš poznať pravidlá

Tak ako v šachu, aj v biznise a živote, je základ poznať pravidlá. Potrebujeme poznať nie len zákony, ale aj princípy o tom, ako sa úspech dokazuje. Hrať hru bez poznania pravidiel nemá zmysel, pretože veľmi rýchlo by sme boli diskvalifikovaní. Ani by sme nezačali a už by bol koniec. Naučte sa aj vy so mnou základné princípy úspechu.

Musíš mať cieľ a plán

V šachu platí zaujímavý paradox. Je lepšie mať zlý plán, než žiaden. Ak mám plán, ktorý nie je ten najlepší, je stále pravdepodobnosť, že súpera porazím, pretože môj plán prehliadne. Ak by som plán nemal, všetky svoje ťahy by som premárnil a žiaden útok by sa mi nepodaril uskutočniť. Súper by tak mohol veľmi jednoducho rozvrátiť moju pozíciu a vyhrať. Bez odporu. Plán je vaša stratégia. Tento plán je založený na základe toho, že viete, čo chcete dosiahnuť. Ak viete čo chcete dosiahnuť, tak postupne uskutočňujete kroky k dosiahnutiu svôjho cielu a je veľká pravdepodobnosť, že sa tam dostanete, len to chce trpezlivosť.

Začiatok partie je najdôležitejší – ak to vtedy dokašleš, už je malá šanca to napraviť

Je pravda, že partia aj životný osud sa kedykoľvek môže zvrátiť za veľmi krátky čas. Ale je to menej pravdepodobné. Je oveľa jednoduchšie sa sústrediť na začiatok partie/života. Pretože ak to na začiatku pokašlete, v šachu vám už súper nemusí dať šancu. Našťastie v živote ju máte stále. No odporúčam vám začať čo najskôr. Vlastne HNEĎ, keď čítate tento článok. Hlavne študenti sa často vyhovárajú, že na svoju kariéru/biznis majú ešte čas. Väčšia hlúposť neexistuje. Ak nerozbehnete svôj biznis v mladosti, tak sa dostanete na krysiu dráhu, z ktorej je už veľmi ťažko cesty von. Nájdete si priateľku, potrebujete bývanie. Na to si vezmete hypotéku a potrebujete ju splácať a takisto platiť aj ostatné výdaje. Odrána do večera budete v práci a keď budete mať voľno, tak budete radi, že máte čas si oddýchnuť a nie niečo rozbiehať. Možno sa vám to v mladosti nepodarí hneď, ale ten rozbeh je dôležitý. To, čo teraz zameškáte, budete v budúcnosti už len ťažko dobiehať.

 

biznis schopnosti

 

Aj keď máš plán a stratégiu, bez konkrétneho skillu (taktiky) to nezrealizuješ

Plán je krásna vec. Ale ak nie ste dostatočne sebavedomý a schopný, tak svôj plán uskutočníte len veľmi ťažko. Vaše schopnosti sa rozvíjajú postupom času ako makáte na sebe, preto ak ste doteraz len sedeli doma na prdeli a žiadnymi schopnosťami nedisponujete, tak nemôžte čakať, že ten úspech príde za noc. Veľa ľudí skončí, alebo ani nezačne len kvôli tomu, že si myslí, že na to nemá. Alebo preto, že sa mu hneď od začiatku nedarí. Schopnosti si definítivne musíte natrénovať, inej cesty niet. Ak by sa vám aj nejakou náhodou podarilo prísť k peniazom, veľmi rýchlo by ste o ne prišli.

Na hru máš obmedzený čas, musíš si ho rozdeliť

To, čo najviac ovplyvnilo moje myslenie je moja „predstatava staroby“. Síce som mladý, ale už som sa stihol zamyslieť nad tým, že na čo chcem spomínať, keď budem starý. Nikto sa nevyhne tomu, aby raz umrel a v tom momente si môžete vybrať z dvoch možností. Buď budete šťastní so svojím životom, alebo budete rozmýšľať o veľa veciach, ktoré si budete želať ,aby ste urobili, ale nestihli ste. Ako som už hovoril, je dôležité začať čo najskôr, najlepšie ešte v čase, keď ste študenti. Ak ste premeškali túto fázu, NEVADÍ! To, čo teraz hraje vo váš prospech, sú vaše skúsenosti! Nehovoriť o vašich kontaktoch. Toto je vaša obrovská výhoda, ktorú môžete speňažiť.

Niekedy sú rozhodnutia ťažké

Každú chvíľu máte na výber veľa smerov, ktorými sa môžete vybrať. Častokrát sú to podobne dobré možnosti, alebo aspoň zdanlivo podobné. Na to by mala slúžiť v našom živote intuícia. Ak si ju dostatočne dobre vycibríte, pomôže vám rýchlo robiť dobré rozhodnutia. Len sa ju treba naučiť počúvať. Musíte mať dobrý pocit zo svojho rozhodnutia. Ak to tak nie je, nechoďte do toho. Intuícia je vaša najlepšia kamarátka na ceste životom. Vždy vás dovedie kam chcete ísť.

 

biznis stratégia

 

Obety sú niekedy nevyhnutné pre záchranu, ale aj výhru…

Ak chcete niečo dosiahnuť, vždy musíte niečo obetovať. Čas, staré návyky, pohodlnosť, komfortnú zónu, staré okolie a ľudí, ktorí vás ťahajú dole. To je jeden z dôvodov prečo väčšina ľudí neuspeje. Nikdy neopustia svoju komfortnú zónu.

Kto má lepšiu prípravu, má väčšiu šancu vyhrať

Kto má viac vedomostí, viac kontaktov, tomu sa spravidla musí v živote dariť viac. Dennodenne sa pripravujte – študujte a rozširujte svoje siete. Kdekoľvek ste. Ak napríklad cestujete vo vlaku a nemáte čo robiť, namiesto zízania do prázdna máte hneď dve lepšie možnosti. 1. Otvoriť si na mobile nejaký e-book, poprípade normálnu knihu, ktorú ste si zobrali so sebou. 2. Prihovoriť sa k spolucestujúcim a nadviazať nové kontakty. V šachu sa to dá prirovnať štúdiu teórie pred zápasom a následne vývin figúrok na začiatok hry.

Vedomosti a schopnosti rozhodujú

Vedomosti sú vaša potencionálna energia, schopnosti ju menia efektívne činy. Kto viacej vie a viac dokáže, vyhráva.

 

Život je boj

 

Situácie sa opakujú, nauč sa reagovať správne

Pre úspešný deň potrebujete mať návyky úspešných. Úspech si vyžaduje každodennú prácu a vytrvalosť. Častokrát ide o obyčajné úkony, ktoré musíte vykonávať každý deň a najjednoduchšie je naučiť sa na reagovať pohotovo bez námahy – vytvoriť si návyky. Úspešní ľudia sú úspešnými preto, že si osvojili správne a efektívne návyky.

Učíme sa na skúsenostiach

Nikto nie je dokonalý a každej výhre predchádza veľa prehier. Preto sa pripravte, že dennodenne budete robiť veľa chýb, ktoré si niekedy uvedomíte až spätne. Je to SÚČASŤ CESTY! Časom začnú chyby ubúdať a svoje kroky namierite tým správnym smerom. Ak budete mať dostatočne silný focus a nevzdáte sa, tak tieto ťažké začiatky prekonáte a dočkáte sa sladkej odmeny. Nezabudnite: Sme tým, čo opakovane robíme a opakovanie nás robí majstrami v tom čo robíme.

Ak môžu zasiahnuť tvoju slabinu, urobia to

Svet nie je ružový a niekedy býva dosť drsný. Ak niečo vo svojom biznise zanedbáte, raz vás to dobehne. Či už skôr alebo neskôr. Diery na ceste nemôžete neustále zaplátavať. Niekedy to chce radšej kompletnú renováciu systému.

Niekto na útok reaguje obranou a niekto útokom

Ľudia sú rozni a musíte byť pripravení na rôzne povahy. Mali by ste sa naučiť pracovať so všetkými typmi charakterov. Či už ide o výbušné alebo kľudné povahy, každý človek má svoje plusy a mínusy.

Každý má svoj štýl hry

Všade okolo seba budete sledovať ľudí, ktorí majú svoj vlastný smer a bude vás to častokrát lakať tým ich. No nezabudnite, že vy ste jedineční a každému vyhovuje iná cesta. Nenechajte sa zlákať na iné chodníčky, ak cítite, že ste na správnej ceste.

 

Trpezlivosť na ceste za úspechom

 

Poznať svojho súpera je polovica výhry

Trh je bojisko kde sa stretáva veľa súperov, ktorí súperia o pozornosť zákazníkov. Ak chcete v tejto súťaži uspieť, musíte poznať svojich súperov. Síce vaša stratégia nemôže byť založená len na boji proti konkurencii, musí ju brať v úvahu. Predovšetkým si musíte ísť svoje. Len tak si vás zákazníci všimnú. Ale aj tak nemôžete zabúdať na to, že vám niekto šlape na päty a musíte byť stále o krok vpred.

Psychológia ti síce hru nevyhrá, ale pomôže

Nepoznám úspešného človeka, ktorý by sa vzdal. Aká krásna veta. V jednoduchosti hovorí, že ak sa nikdy nevzdáte, nikdy neprehráte. Nehovorím o konkrétnej jednej partii ale o celoživotnom boji. Veľa ľudí zastaví uprostred cesty len preto, že im chýba dostatok trpezlivosti a odolnosti. Nemajú dostatok síl dotiahnuť veci až do konca. Ak ale budete vytrvalejší než ostatní, zákonite všetkých preštíte.

Ak nie si odolný, v dôležitej situácii sa zosypeš

Opäť hovoríme o vašej psychike. Cesta za úspechom či v športe, umení alebo podnikaní si vyžaduje silnú psychiku. Koľkokrát som v dôležitej pozícii úplne zlyhal a vyhratá pozícia sa zmenila na prehratú. Dovolím si tvrdiť, že táto schopnosť robí z amatéra majstra. Pretože veľa šachistov disponuje podobnými schopnosťami a vedomosťami ako niektorí veľmajstri, ale títo veľmajstri majú práve túto schopnosť zvládať krízové situácie a vyjsť z nich ako víťazi

K úspechu vedie iba tvrdá práca, nie sú žiadne skratky

Každá skratka, ktorá vás náhodou dostane ďalej, vás neskôr hodí o 3 kroky dozadu. Nemusíte tomu veriť ale väčšinou to tak býva. Ľudia, čo rýchlo zarobili peniaze, rýchlo aj o nich prišli a ešte sa dostali aj do dlhov. Alebo ešte lepšie, ľudia si zo zúfalosti už pokupovali toľko kurzov/nástrojov na rýchle zarábanie, že by sme mali vidieť 50 milionárov na 1km štvorcový. Osobne som sa stal už alergický/slepý voči všetkým tým reklamám na rýchle zbohatnutie. Pre mňa osobne je aj oveľa dôležitejšia cesta ako peniaze zarobím, než samotné peniaze. Ide aj o odkaz spoločnosti. Každý „rýchly úspech“, ktorý sa vraj podaril cez noc a aj vytrvá, schováva za sebou roky predošlej práce. Ten startup, ktorý tak rýchlo zarobil peniaze je už len výsledkov dlhej prípravy a zbierania skúseností.

Keď to silíš, najskôr to prepískneš, trpezlivosť je základ

Skratky neexistujú. Dokonca aj ten proces len ťažko urýchlite. Ak pôjdete cez mŕtvoly neskôr na to doplatíte. Je to ako jazda autom. Ak do tej zákruty pôjdete prirýchlo, veľmi ľahko sa môžete ocitnúť na streche. Koľkokrát som mal v partii zaručenú remíziu ale chcel som nasilu vyhrať. Prehnal som to, oslabil si pozíciu a súper ma porazil. To isté platí aj v bojových umeniach, ak sa veľmi sústredíte na útok a zabudnete na kryt, čoskoro dostanete taký spodný hák, že večer bude celý váš chrup čakať na zúbkovú vílu.

Vždy tu bude niekto, kto vie s vami vymrdať

Toto síce nie je nejaká motivačná časť, ale aj o tom je život. Nech ste akokoľvek dobrý/opatrný, vždy tu bude niekto lepší/prefíkanejší. Ide hlavne o to, aby ste si splnili SVOJE SNY.

Bojíme sa bolesti

Horšie než bolesť je samotný strach z bolesti. Bojíme sa, že sa budeme báť. Treba rozlišovať medzi racionálnym a iracionálnym strachom. Vždy tu bude nejaké riziko v každú chvíľu našeho života. Niektoré okolnosti proste neovplyvníte. Ide o to aby to riziko bolo kalkulované a hralo vo váš prospech.

Situácie/obdobia sa menia

Striedajú sa ročné obdobia, trendy, politická situácia, trhy, technológia, všetko … Prežijú len tí najprispôsobivejší. Kto zaspí dobu, bude ľahko odstránený z pódia. Pamätáte si na Nokiu? Každý … Kde je dneska? Ani sám neviem …

 

 

 

Share:

Čo ma naučil šach o živote a biznise

Napísal Richard Harvey Harvan Čas čítania: 8 min
0