6 Pilierov Ovládania Emócií

1985
0
Share:

Emócie riadia naše životy. Sprevádzajú nás neustále na našich cestách. V princípe sa im nemôžme vyhnúť. Ak rozdelíme ľudí na tých, ktorí svoje emócie skutočne ovládať vedia a nevedia, len málo ľudí sa ocitne v prvej skupine.

Väčšinu ľudí emócie neovláda. Práve naopak, emócie ovládajú ich. Je obrovský rozdiel, či dokážeme reakciu na naše emócie zadržať a zanechať si chladnú hlavu, či dokonca svoje emócie dokázať meniť, alebo okamžite reagovať na každý emotívny podnet, ktorý v nás vznikne.

Práve preto vznikajú nezhody aj vo vzťahoch medzi ľuďmi, ktorí sa nadovšetko milujú. Z rovnakých dôvodov ľudia zlyhávajú v kariére, športe, škole a všeobecne v živote. Ovládnu ich emócie v kľúčových situáciách a stratia nad sebou kontrolu.

Všetci dobre vieme, že emócie a inteligencia sú ako dve mysky jednej váhy. Ak začnú emócie prevyšovať inteligenciu, stratíme nad sebou kontrolu. Preto je emocionálna inteligencia tak dôležitá. Každý z nás by mal mať v hlave zabudovanú kontrolku, ktorá zasvieti, keď sa nás emócie pokúsia ovládnuť.

 

IQ alebo EQ

 

Ak ide o emočnú inteligenciu existujú len dva spôsoby – stratégie – prístupy k životu: Skala a Rieka

Rieka

Rieka sa hýbe podľa toho, ako ide prúd. Tak ako sa dejú udalosti v živote, tak sa im prispôsobujete, rovnako ako rieka sa prispôsobuje korytu. Ak prídu problémy, tak sa rieka odkloní zo svojho smeru. Veľmi ľahko ju niečo vyhodí z rovnováhy. Hádže sa zo strany na stranu. Je ako list bezradne pofukovaný vetrom.

Rieka je bezcieľna, nevytrvalá, premenlivá, čokoľvek ju rozhádže a zmení jej smer.

 

nekontrolovanie emócií

 

Skala

Skala je typ človeka, ktorý je neotrasiteľný, nezničiteľný a nezastaviteľný. Keď ste ako skala, stojíte pevne nohami na zemi. Ste dostatočne pevný na to, že keď prídu prekážky, tak vás obídu. Presne ako rieka skalu. A rieka so skalou nepohne. Trvalo by jej tisícky rokov, kým by skale niečo urobila. A to skôr zmení smer, než by sa jej to podarilo.

Silný človek

 

Na to, aby ste sa stali skalou musíte splniť pár podmienok:

Vízia a ciele

Musíte mať víziu a ciele. Ak nebudete mať cieľ a víziu vy, niekto vám vštiepi tú jeho a stanoví vám ciele za vás. Budete pracovať na jeho cieľoch, nie vašich. Potom príde niekto iný a opäť vám prestaví vaše ciele. A takto to pôjde dokola. Ako som už písal, stanete sa takým povievaným lístkom vo vetre, ktorý pôjde, ako niekto iný fúka.

Preto musíte mať jasnú predstavu toho, kde sa chcete dostať. Ale musíte ju vidieť tak jasno, ako sa len dá. To vám pomôže udržiavať pozitívne emócie a myšlienky. Emócie začnú hrať vo váš prospech a nie naopak. Nikto a nič vás nezlomí. Pôjdete nezastaviteľne za svojím a nikto vás už neodhovorí.

Ak budete mať dostatočne silnú víziu, pomôže vám premeniť všetky negatívne emócie na pozitívne aby ste dosiahli svoje ciele. Všetok strach a lenivosť pominie. Budete len myslieť na to, čo je pred vami a ako to dosiahnuť.

 

Nasledovať svoju víziu

 

Hodnoty a priority

Musíte mať jasné hodnoty a priority – Presne budete vedieť, čo je pre vás správne. Nemôže sa vám stať, že príde niekto a v priebehu pár hodín/dní zmení vaše názory na svet a smerovanie vášho života. Vždy budete túžiť robiť milión iných vecí.

Namiesto toho, aby ste pracovali na svojich cieľoch, môžte robiť veľa príjemnejších činností. Môžte chodievať vonku na kávičky a diskotéky, pofľakovať sa po meste, len tak mrhať čas pri seriáloch, počítači, či na sociálnych sieťach. Možností je milión.

Len silne nastavené priority premenia vašu chuť prokrastinovať v silnú motiváciu robiť niečo produktívne. Len silne nastavené hodnoty nás donútia udržovať pevné vzťahy s priateľkou, rodinou a kamarátmi. Nedovolia vám pohádať sa s niekým, ublížiť niekomu, spraviť niečo zle. Dokonca aj vtedy, keď vás to bude veľmi pokúšať.

 

Behanie namiesto prokrastinácie

 

Správna komunikácia

Veľmi záleží na tom, aké slová používate. Úspešní, šťastní, pozitívni, motivovaní ľudia nemajú v slovníku slová ako nuda, strach, nenávisť a podobne. Chcel by som menovať ďalej ale naozaj ich veľa nepoznám. V slovníku neúspešného človeka naopak prevažujú negatívne slová.

Naučte sa používať v komunikácii s inými ale aj so sebou tie správne slová. Ako prvé vylúčte zo slovníka slovo depresia. Hneď za ním nenávisť, frustrácia, hnev, smútok. Nahraďte to frázami ako: Cítim sa mierne nekomfortne. Dočasne ma to vykoľajilo.

Uvidíte, že keď začnete so sebou takto komunikovať, ovplyvní to aj vaše emócie. Ľudia vo vzťahu nie len že začnú používať rovnaké slová, ale vďaka tomu začnú meniť aj emócie a správanie. Skutočne to funguje.

Naplňte svoj slovník maximom pozitívnych slov.

Motivovaný, nadšený, šťastný, vzrušený, nedočkavý, nabitý energiou, nabudený, nadchnutý, odhodlaný, veľkolepý, veľkorysý, sebaistý, sebavedomý, odvážny, rytiersky.

Cítim sa čarovne, úžasne, perfektne, parádne, vynikajúco, fantasticky, obdivuhodne dobre, fenomenálne, neuveriteľne, blažene, v extáze, natešene, fascinovane, nepremožiteľne.

Výčet týchto slov je veľmi dlhý a určite existuje ešte obrovské množstvo ďalších. Skúste používať tieto slová vo svojej komunikácii. Verte, či neverte. Tieto slová vás ovplyvnia a čoskoro budete tieto pocity cítiť aj vy.

 

Pozitívne slová v komunikácii

Vnútorné predstavy a záväzky

Urobte si nové predstavy seba a dajte si záväzky. Ak máte nejakú vlastnosť, ktorá neprospieva vašemu životu ako napríklad výbuchy hnevu, znížené sebavedomie pred verejnými vystúpeniami, či veľké sklamanie z maličkostí, odstráňte ju zo svojho života. Raz a navždy.

Ako? Sľúbte si to. Jednoducho zmažte z hlavy starú predstavu seba a ani nech vás nenapadne vyhovoriť sa vetou „Ale ja som taký/á“. Ak ste si to povedali, rovno si buchnite hlavu o stenu, lebo viete, že to je bullshit. Každý sa môže zmeniť, aj vy.

Následne si o sebe urobte úspešnú verziu a precíťte to, aký je to blažený pocit z nových výsledkov, ktoré vám nové správanie prinesie. Musíte seba vidieť ako úplne novú osobu s lepšími výsledkami.

A začnite to predstierať. Robte to nasilu a hrajte sa, že vám je tá nová vlastnosť prirodzená. Hrajte to až dovtedy, kým sa vám nové správanie skutočne nestane prirodzeným. Verte mi, funguje to. Len to vyskúšajte a uvidíte.

 

Nové správanie

 

Sebaovládanie – spätná väzba

Ovládajte sa. Zapnite si v hlave kontrolku, ktorá začne blikať a húkať ako šialená, keď idete reagovať veľmi reaktívne, nepremyslene a hlavne v negatívnom zmysle. Keď vám začne v hlave táto kontrolka blikať, viete, že máte tu reakciu zastaviť.

Dajte si chvíľu na vychladnutie, ešte raz sa zamyslite nad situáciou a pripomeňte si svoje hodnoty. Ak to urobíte skutočne dobre, nepodarí sa vám na nikoho vybuchnúť, s nikým sa pohádať, ani urobiť niečo, čo by ste potom mohli ľutovať.

Taktiež, predtým než budete chcieť všetko vzdať, si môžte pripomenúť svoju obrovskú víziu a okamžite si poviete, že stojí za to pokračovať. Ak to za to nestojí, vaša vízia nie je dostatočne veľká.

 

Sebaovládanie

 

Práve ste dostali pár odporúčaní na to, aby ste vedeli lepšie kontrolovať svoje emócie. Tieto stratégie by vás mali dať pevné základy. Mali by vás pevne postaviť nohami na zem a dať vám správny smer v živote.

Ak ich zvládnete, už nikto by vás nemal vykoľajiť vo svojom správaní ani zo životnej cesty. Tým pádom zvládnete každú nástrahu, ktorú vám život nastraží a prekročíte každé poleno, ktoré vám hodia pod nohy.

Stratégií a metód existuje ešte oveľa viac. Nahliadnite do NLP – Neurolingvistického programovania, Metód Anthony Robbinsa, jeho nasledovníka Andyho Winsona, alebo coucha Petra Sasína a mnohých ďalších.

Emócie sú veľmi málo prebádanou časťou ľudského života a na každého človeka zatiaľ funguje niečo iné. Nenašla sa žiadna čarovná formulka, preto musíte skúšať, čo na vás funguje najlepšie. Stačí, keď si budete pamätať jedno: Buď budete kontrolovať svoje emócie, alebo ony budú kontrolovať vás.

Share:

6 Pilierov Ovládania Emócií

Napísal Richard Harvey Harvan Čas čítania: 5 min
0