Tajomstvo vyváženej pleti aj keď je ZMIEŠANÁ

Share:

SPRIEVODCA ZMIEŠANOU PLEŤOU

guide

Čím ďalej tým viac si všímam, že mnoho žien v mojom okolí a ostatné ženy, ktoré stretávam náhodne, majú mastnú alebo kombinovanú pleť. ( Áno, jedna z prvých vecí, ktorú si všímam je pleť – pravdepodobne je to profesionálna deformácia 🙂

Nakoľko sama mám tento typ pleti, a verte, že je to dosť frustrujúci typ pleti, hľadám a pátram po informáciach. Znalosti, ktoré som ohľadne tohto typu pleti vedela mi nestačili a hlavne mi nevyhovovali a v konečnom dôsledku boli neefektívne. Nedalo mi to a začala som zhromažďovať a pátrať po detailnejších, logickejších a overených faktoch. Podarilo sa! A ja vám s radosťou prinášam tohto SPRIEVODCU ZMIEŠANOU PLEŤOU.

 

Čo vlastne je kombinovaná pleť?

 

COMBINATION

 

Ponímanie kombinovanej pleti v kozmetickom priemysle je nasledovné. Je skrátka mastná pleť na niektorých častiach tváre a suchá pleť na iných častiach tváre. Samozrejme, že toto je ponímanie väčšiny ľudí. No detailnejšia definícia znie, že niekto so zmiešanou pleťou sa pasuje s viac ako jedným problémom na pleti a s viac ako jedným typom pleti. Napríklad by to mohla byť mastná pokožka so známkami poškodenia od slnečného žiarenia, s tmavými fľakmi, alebo suchá pokožka s fľakmi ružienky a vráskami. Uf, náročná kombinácia.

Môže byť náročné a veľmi komplikované identifikovať a ošetriť kombinovanú pleť, ktorá je mixom mastných a suchých oblastí na tvári. A to obzvlášť, keď nevieme správne konkretizovať, čo sa nám na tvári deje, čím naša pleť práve prechádza a čo vidíme v zrkadle. A aby toho nebolo málo, tak verím, že určite nemáte tú klasickú „predpísanú“ kombinovanú pleť t.j. mastná T-Zóna, suché líca, ale pravdepodobne máte pleť viac normálnu než mastnú alebo suchú … Čo potom? ODPOVEDE sú v nasledujúcich riadkoch.

Je to cieľ mať „normálnu“ pleť?

Keď počujete, že niekto má „normálny“ typ pleti, môžete si predstaviť niekoho s perfektnou pokožkou. Z tohto uhla pohľadu by sa mohlo zdať, že normálna pleť nie je ani mastná, ani suchá, nemá žiadne známky suchosti alebo mastného lesku, má hladký povrch so žiadnymi pupáčikmi, či čiernymi bodkami alebo zväčšenými pórmi. Taktiež má zjednotený tón pleti so žiadnymi vráskami alebo poškodením od slnečného žiarenia.

 

woman applying sunblock on her legs at the beach

 

Jediný problém s týmto opisom normálnej pleti je, že takto perfektná pokožka v skutočnosti neexistuje. Je to taký neexistujúci „jednorožec“ medzi všetkými typmi pokožky. Pozor, nie je to však o tom, že niektorí ľudia by neboli obdarení nádhernou, hladkou a bezchybne vyzerajúcou pleťou. Ale ak sa na to pozrieme z dlhodobého hľadiska, títo ľudia sa tiež budú v budúcnosti potýkať a možno aj trápiť s nechceným poškodením od slnečného žiarenia alebo s inými problémami, ktoré sa objavia neskôr. Toto je obzvlášť pravdivé ako pleť postupne starne a to nielen z hľadiska času ale i pôsobením slnečného žiarenia.

Každý zostarne a naša pleť bude tiež starnúť aj vtedy, ak sme boli poctiví a starostlivo aplikovali ochranný krém s UV faktorom proti škodlivému slnečnému žiareniu. Skúsme porozmýšľať koľko krát, keď sme boli malé deti, tínedžeri alebo už aj v dospelosti, sme sa slnili opaľovali alebo sme sa nechtiac spálili. Toto sa stalo takmer každému.  PAMÄTAJTE: Poškodenie od slnka je kumulatívne – hromadí sa. Začína to od veľmi prvých momentov, kedy je naša pokožka vystavená slnku bez ochrany t.j. UV faktorom. Vizuálne sa toto poškodenie neukáže hneď, ale neskôr áno. To vám môžem povedať bez zaváhania.

 

Tu je niekoľko spôsobov ako určiť, či v súčasnosti máte normálny typ pleti:

– Neopísali by ste vašu pleť ako mastnú alebo suchú. Na vzhľad vyzerá a pri dotyku ju cítiť normálne, vyvážene na všetkých častiach tváre

– Záležitosti ako sú: trošku mazu alebo suchých časti ktoré občas máte, sa ľahko vyriešia

– Produkty určené pre mastný typ pleti cítite ako príliš vysúšajúce a produkty určené pre suchú pleť sa vám môžu zdať príliš hutné, ťažké a mastné.

– Póry nie sú neviditeľné, ale taktiež nie sú zväčšené alebo do očí bijúce

– Málokedy ak vôbec potrebujete použiť mastnotu pohlcujúce papieriky alebo servítky alebo použiť púder počas dňa

– Na konci dňa nemáte na vašej pokože pocit napätia, ťahania alebo suchosti a taktiež nemáte ani mastný vzhľad

– Máte minimum alebo žiadne línie či vrásky

– Tón vašej pokožky je v celku zjednotený. Na pleti nie sú žiadne hnedé, červené či iné tmavé fľaky

 

Pokiaľ sa viete stotožniť s väčšinou hore uvedených bodov, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že máte normálny typ pleti. Ale nezabúdajte, že aj tak sa o pleť musíte starať. Je tu taktiež pravdepodobnosť, že dokonca aj tí s takmer perfektnou pleťou si zažijú z času na čas nejaký ten pupáčik. Normálna pleť je naozaj skôr zriedkavá výnimky než pravidlo. V skutočnosti väčšina z týchto ľudí s normálnou pleťou, majú tzv. Normálnu pleť plus. Plus niečo.

To jest: Normálna pleť v kombinácii s ostatnými problémami, ktoré nemajú nič spoločné s TYPOM PLETI. Ale skôr sú to problémy,ktoré sa vyskytnú časom. Podstatné je, že vaša pokožka sa síce môže zdať normálna, ale nie je perfektná a ako čas plynie, tak sa mení. Tieto rozlíšenia sú dôvodom, prečo je tak veľa ľudí zmätených pri určovaní ich typu pleti. A tieto rozlíšenia sú taktiež dôvodom, prečo ľudia naozaj majú kombinovanú pleť.

 

Čo spôsobuje kombinovanú pleť?

images (4)

Množstvo faktorov prispieva k rôznym formám kombinovanej pleti. A niekedy je to len otázka šťastia, ako zahrá karty genetika. Vo všeobecnosti platí, že oblasti okolo nosa, brady a čela majú viac aktívnych mazových žliaz než ostatné časti tváre. Takže ak sa na to pozrieme z tohto fyziologického hľadiska, tak väčšina z nás má kombinovaný typ pleti.

POZOR: Kombinovaná pleť môže byť aj výsledkom súčasného používania kozmetických produktov. Napríklad: Pokiaľ používate produkty, ktoré obsahujú dráždivé ingrediencie, môžu síce mierne stimulovať tvorbu mazu v T-zóne ale zároveň spôsobujú vysúšanie a začervenanie na zvyšku tváre. Voilá: Spôsobili ste, že vaša vcelku normálna pleť je zrazu naozaj kombinovaná.

Môžete taktiež používať hydratačný krém, ktorý je príliš mastný. Ten zanecháva na vašej pokožke mastný film, čo vedie k tomu, že vaša pleť bude vyzerať a cítiť sa veľmi premastene a následne sa začnú upchávať póry t.j. budú sa objavovať čierne bodky. Všetky produkty, ktoré použijete musia byť v súlade s rozličnými typmi pleti, ktoré máte – dokonca aj vtedy, ak by to malo znamenať používanie rôznych produktov na rôzne časti tváre. A to obzvlášť ak máte tzv. Extrémne kombinovanú pleť.

Ako ošetrovať kombinovanú pleť?

Hlavnú vec, ktorú musíme mať na pamäti pri kombinovanej pokožke je, že jeden produkt nestačí a tento stav pleti nesúvisí s vekom. Mastnotu pohlcujúce alebo zmatňujúce ingrediencie budú úplnou pohromou pre suchšie časti zatiaľ čo mastnejšie a hustejšie krémy budú veľký problém pre mastné časti pokožky. Pravdepodobne budete musieť používať rôzne produkty na rôzne časti tváre, ale nasledujúci „manuál“ vás privedie na správnu cestu s možnoťami, ktoré jemne balancujú pleť.

  1. ČISTENIE – Čističe na gélovej báze alebo veľmi jemne penivé čističe sú ideálne pre mastnú/suchú kombinovanú pokožku. Bez ohľadu na textúru, v prvom rade by mali byť jemné!  Žiadne iritanty alebo parfém.
  2. TONIZÁCIA – Používajte toner bez alkoholu naplnený zdravou dávkou antioxidantov a pokožku ubnovujúce ingrediencie, ktoré normalizujú pleť. ( ktoré sú to a čo robia budem publikovať vo svojich budúcich článkoch ). Správne naformulovaný toner môže naozaj pomôcť zlepšiť pocit sucha, suché časti na tvári a zároveň zredukovať mastnotu – a pritom nevysušuje suché časti alebo nezvyšuje tvrobu mazu. Nepreskakujte tento krok.
  3. EXFOLIÁCIA – Beta hydroxy acid (BHA/salicylic acid) je optimálny výber pre exfoliáciu kombinovanej pokožku a to aj pre suché časti aj pre mastné časti. Obe pokožku môžu z tejto formy ošetrenia benefitovať. Oba typy pokožky potrebujú exfoliáciu, ale mastná pokožka potrebuje hlbšiu exfoliáciu až do póru. Suchá pokožka potrebuje exfoliovať viac na povrchu (AHA). Niektorí ľudia uprednostňujú používať AHA exfoliantu na suchej časti a BHA exfoliantu na mastnejších častiach. Len pre info, BHA exfoliant má oboje účinky, t.j. môže byť použitý aj na mastnú aj na suchú pleť. AHA len na suchú. Je to otázka experimentovania. Niekto použije na tvár aj AHA aj BHA, niekto len BHA. Čo komu lepšie funguje. Exfolianty nájdeme v gélovej, tekutej alebo mierne krémovej textúre. Pokiaľ vaša kombinovaná pokožka je skôr mastná, tak smerujte skôr k gelovej alebo tekutej textúre, pokiaľ je vaša kombinovaná pokožka skôr suchá, tak smerujte skôr ku takej light krémovej textúre.
  4. RÁNO – OCHRANA PRED SLNKOM – Ľahký ochranný krém s jemne matným konečným efektom a matným pocitom funguje skvelo na celú tvár s kombinovanou pleťou. Pokiaľ je vaša kombinovaná pleť skôr mastná, tak aplikujte pod ochranný krém super ľahké sérum. Tento typ ochranného krému môže byť taktiež aplikovaný a vrstvený na suchšie časti tváre a to na hydratačný krém a super ľahké sérum. Nezabudnite na očné okolie. Tam treba naniesť ochranný krém tiež.Nie je to nevyhnutné používať dva druhy ochranného krému bez ohľadu na to, ako extrémne kombinovaná je vaša pleť. Ak ste postupovali podľa predošlých krokov, tak vaša pleť je dostatočne ošetrená a hydratovaná pripravená sa dostávať do rovnováhy.
  5. VEČER – HYDRATÁCIA – Váš hydratačný kém alebo sérum by ste nemali na pokožke pociťovať ako príliš ťažké alebo mastné. Pravdepodobne budete musieť okrem ľahkého krému na mastné partie naniesť ešte jednu vrstvu ľahkého krému na suché partie. Takto predídeme tomu, že mastné partie nebudú príliš mastné. Pokiaľ máte naozaj veľmi suché partie na tvári a máte pocit, že vrstvenie krémov nie je dosť, budete potrebovať naniesť trošku viac hutnejší a mastnejší krém na tieto suchšie časti. ALE POZOR: pri aplikácii sa uistite, že tento mastnejší krém ste rozotreli len na suchých partiách a smerom von od mastných partíí tváre. Pokiaľ by ste zasiahli s týmto hutným krémom aj mastné partie, o chvíľu sa budete lesknúť.

 

Nie ste si istá aký typ pleti máte? Ako si vyskladať kozmetickú rutinu? Máte v tom všetkom chaos a neviete, kde a ako začať?

Vaša pomoc je od vás vzdialená iba na jeden klik 🙂

Katarína Kováčová

www.kozmetickykoucing.sk

Share:

Tajomstvo vyváženej pleti aj keď je ZMIEŠANÁ…

Napísal Katarína Mikušová Kováčová Čas čítania: 7 min
0