Prečo je alkohol v kozmetike tichý zabijak pokožky?

Share:

Prestaňte týrať svoju pleť

Dôvod, prečo som sa rozhodla pre túto tému, bol jednoduchý. Počas mojej práce v laboratóriu sme alkohol používali hlavne na čistenie a dezinfekciu. Vedela som, že takýto alkohol sa pridáva i do kozmetických produktov. No vtedy som ešte netušila, aké veci to môže spôsobiť na pleti.

Poznáte to, pokiaľ je človek stotožnený s tým, že jeho pleť už lepšia nebude, tak prestanete veci riešiť. Tento stav u mňa pretrvával niekoľko rokov. Veci som neriešila. No dostala som sa do štádia, kedy ma vzhľad mojej pokožky už začal naozaj frustrovať a neskutočne mi vadiť.

Chcela som pôsobiť ako sebavedomá i upravená manželka a mamina dvoch detí . No ak máte na tvári akné a neustále mastnú pleť, pôsobiť takýmto príjmeným a sebavedomím dojmom je MISSION IMPOSSIBLE.  Preto som začala omnoho dôkladnejšie a detailnejšie študovať a sledovať, čo si vlastne dávam na tvár. Ostala som voči sebe a kozmetickým prípravkom veľmi striktná.

Počas môjho pátrania som prišla na niekoľko kľúčových chýb, ktoré som robila. Jednou z nich je aj používanie prípravkov s alkoholom. Pri hľadaní a zhromažďovaní faktov na túto tému som mala milión AHA momentov. Veľmi rada sa o ne s vami podelím v nasledujúcich riadkoch.

 

Zlý vs. dobrý alkohol v kozmetických produktoch

alcohol

 

Pokiaľ hovorím o obavách z prítomnosti alkoholu v kozmetických produktoch, mám na mysli etanol. Túto ingredienciu uvidíte na nálepkách produktov najčastejšie spomenutú ako SD alcohol, isopropyl alcohol alebo alcohol denat – denaturovaný alcohol. Tento tip nestálych (prchavých) alkoholov dáva produktom rýchlo schnúci efekt, ktorý na vašej pokožke zanecháva extra ľahký pocit, o je okamžite viditeľné, obzvlášť pre tých s mastnou pleťou.

Pokiaľ je alkohol spomenutý medzi prvými piatimi ingredienciami na nálepke produktu, tak bez akýchkoľvek otázok spôsobí určitý tip iritácie vašej pokožke a to je nevhodné a zlé pre všetky tipy pleti. Iritácia – podráždenie alkoholom spôsobuje vysúšanie a ničí schopnosť pokožky sa regenerovať. Pokožka je v neustálom strese.

Opakom sú tipy mastných alkoholov, ktoré nie sú iritujúce. Príklady týchto alkoholov, ktoré uvidíte na nálepkách produktov, sú: cetyl, stearyl a cetearyl alkohol. Všetky tieto sú dobré pre suchú pleť a v malom možstve pre všetky tipy pleti. Je dôležité rozoznať a pochopiť tieto prospešné druhy alkoholov od problematických tipov alkoholov.

Teraz si pravdepodobne poviete: Ak je SD alkohol a jemu podobné, tak zlý pre pokožku, prečo ho tak vela kozmetických firiem vôbec dáva do ich produktov?

Jeden z dôvodov je, že alkohol sa často používa na to, aby udržal formuláciu produku stabilnú a/alebo naopak, aby husté formulácie spôsobili extra ľahký pocit a klamlivý estetický efekt. Je to skvelé pre produkt, ale zlé pre pokožku.

Rovnako ste mohli počuť aj to, že alkohol je dobrá ingrediencia, ktorá pomáha iným ingredienciám (ako sú napríklad retinol alebo vitamin C ) prenikať cez pokožku efektívnejšie. Áno, to je pravda, ale alkohol taktiež ničí prirodzenú bariéru pokožky t.j. konkrétne látky, ktoré udržujú vašu pokožku zdravú. Určite existujú omnoho jemnejšie spôsoby, ako podporiť prenikanie ingrediencií do pokožky bez ničenia jej prirodzenej bariéry.

 

Ako alkohol ničí pokožku a zhoršuje vyrážky či iné problémy

Alkohol okamžite ubližuje pokožke a začína reťazová reakcia samotného poškodenia, ktorá pokračuje aj dlho po tom, ako sa alkohol odparil.

Šúdie z roku 2003, uverejnené v Journal of Hospital Infection, zistili, že pokiaľ pravidelne aplikujeme na pokožku produkty, kde sa ako jedna z hlavných ingrediencií nachádza alkohol, tak pokožka už viac nie je schopná brániť sa pred prenikaním vody a čistiacich látok z produktov, čo vedie k následnému oslabovaniu prirodzenej bariéry pokožky.

Pokiaľ máte mastnú pleť, tak použitie produktov na alkoholovej báze môže byť veľmi lákavé. Tak, ako to bolo v minulosti lákavé i pre mňa. A to preto, že alkohol poskytuje okamžitý zmatňujúci efekt. V zásade odmasťuje mastný film. Iróniou pri používaní produktov na odstraňovanie mazu z mastnej pleti je, že poškodenie alkoholom môže viesť k zvýšeniu vyrážok, zväčšeným pórom a zhoršovaniu zápalu.

Výsledkom je, že farebné nezrovnalosti, ktoré ostali po akné zostávajú na pleti potom dlhšie, akoby ostali za iných okolností. Alkohol má schopnosť stimulovať maz v základe póru, takže okamžitý odmasťujúci efekt v konečnom dôsledku spôsobí, aby vasa mastná pokožka produkovala ešte viac mazu.

 

Ak je alkohol tak zlý, tak prečo sa používa na čistenie rán?

doktor

 

V súčasnosti väčšina lekárov a odborníkov v medicíne nepoužívajú alkohol na čistenie rán. Nielenže je alkohol deštruktívny, ale je málo efektívny, čo sa týka sterilizácie pokožky s otvorenými ranami. Aj keď alkohol dezinfikuje, (to je dôvod prečo vám sestrička potrie pokožku pred tým, ako vám ide dať injekciu) no jeho aplikácia do otvorených rán je škodlivá.  Lekári čistia rany buď so sterilnou vodou, soľným roztokom alebo s jódom.

Alkohol a bunky v pokožke – pre milovníkov vedy

science

 

Ak potrebujete viac dôkazov, že alkohol je nevhodný pre pokožku, tak čítajte ešte ďalej. Malé množstvo (okolo 3% alkoholu, ale vedzte, že v produktoch sa nachádza množstvo v rozmedzí od 5% až po 60%) nanesené na bunky pokožky v laboratórnych podmienkach v priebehu dvoch dní zvýšilo úmrtnosť buniek o 26%. Alkohol taktiež zničil látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pokožke, aby redukovali zápal a bránili pokožku proti voľným radikálom.

Alkohol následne spôsobil, že bunky sa samé zničili. Dané do ľudskej reči: Doslovne sa vzdali a praskli. Čím viac a dlhšie vystavujeme našu pleť alkoholu, tým je to horšie. Ten istý výskum preukázal, že pôsobenie alkoholu na druhý deň spôsobilo omnoho dramatickejší efekt, než pôsobenie prvý deň – a to bol použitý alkohol v koncentrácii menšej ako 10%, čo je omnoho menej, ako by ste našli v mnohých produktoch obsahujúcich alkohol.

Suma sumárum

Výskum je jasný: Alkohol poškodzuje ochrannú vrstvu pokožky, štartuje poškodenie voľnými radikálmi, podnecuje zápal a zhoršuje stav mastnej pleti a začervenania. Ak by to malo byť podané jednoducho – alkohol podporuje starnutie. Kozmetický trh je veľmi široké a rušné miesto. Existuje mnoho iných produktov, ktoré obsahujú šetrné a pleti prospešné ingrediencie. V dlhodobom časovom horizonte vašu pokožku udržujú v skvelej kondícii a odďaľujú starnutie. Stačí len začať čítať nálepky na produktoch, alebo si len nechať poradiť pri výbere.

Katarína Kováčová

www.kozmetickykoucing.sk

Share:

Prečo je alkohol v kozmetike tichý zabijak poko…

Napísal Katarína Mikušová Kováčová Čas čítania: 4 min
0