Dôchodok v 55 rokoch? Je to možné!

1578
0
Share:

V posledných rokoch je trend viac míňať ako zarábať. Ľudia sa naučili žiť na dlh, celý život pracovať, nič si neodložiť a na konci života živoriť. Je to bežné, že novodobý život nám nespôsobuje len zdravotné problémy ale aj finančné.

Ľudia nerozmýšľajú nad financiami dlhodobo. Jediné, čo vidia pred sebou je to, čo si kúpia z výplaty ďalších mesiac. Chýba im nejaký ročný rozpočet a kde to ešte celoživotný náhľad.

Kedysi bolo bežné odkladať si 10-20% príjmu na dlhodobé finančné ciele a nákupy. Dnes sa zdá, že ľudia si radšej doprajú nové auto, mobil a každú novú technologickú novinku a splácajú to najbližších 5-10 rokov.

Spotrebné úvery na nás číhajú na každom rohu a sme nimi bombardovaní častejšie, než akoukoľvek inou reklamou. Máloktorý jedinec dokáže odolať tomuto silnému nátlaku.

 

Míňanie peňazí

 

Je z toho cesta von?

Áno je. Možno to pôjde proti vašim „okamžitým potrebám“, ale ak sa tohto zlozvyku nezbavíte, tak sa vám to nepodarí.

Je to jednoducho voľba medzi byť úspešný a nebyť úspešný.

Ako sa zbaviť dlhov a nasporiť si na predčasný dôchodok?

Zameranie pozornosti

To je prvá a najzákladnejšia vec, ktorú musíte urobiť. Tak ako primitívne a logicky znie, tak je sakra ťažké sa pre ňu odhodlať a riadiť sa podľa toho – Musíte sa zamerať na dlhodobé ciele a nie okamžité potešenia z kupovania. To je celé.

Ak začnete peniaze rozumne míňať, nekupovať si zbytočnosti každú chvíľu a platiť čo najmenej za to, čo využívate, zistíte, že na konci mesiaca vám zostane na účte dosť veľa peňazí. Ľahko sa to povie, ťažko sa to urobí.

Tu kávička, tam nový kryt na mobil, tu výletík s nakupovaním, tam oslava. Do toho pravidelné výdaje a zrazu na vašom účte svieti nula. Nikto nehovorí, že život si netreba užívať, ale treba si na každú vec v rozpočte vyčleniť svoje miesto.

 

setrenie

 

Odporúčam na to aplikáciu

Spendee

Spendee vám kontroluje všetky vaše výdaje od A po Z. Stačí keď si ich zapisujete priebežne, alebo zbierate týždeň bločky a na konci týždňa to nahodíte. Budete prekvapený, na čo všetko koľko peňazí míňate.

Urobí vám z toho krásne prehľady a vy budete presne vedieť, na ktoré výdaje sa zamerať, aby ste ich okresali. Začne to byť pre vás zábava a súťaž zároveň.

 

Spendee náhľad

Spendee

 

Aby ste to lepšie zvládli, dajte si svoje finančné ciele ako – založiť podnikanie, zabezpečiť si vlastné bývanie, zriadiť si finančnú rezervu. Napíšte si tieto ciele niekde na veľkú nástenku pred vami aby ste ich videli. A na týchto cieľoch pravidelne pracujte.

 

Nezadlžujte sa, sporte a investujte!

Úrok na spotrebáku, ale aj na dobrom investičnom produkte sa pohybuje v podobných číslach a to 8% ročne. Akurát máte na výber, na ktorej strane mince sa chcete ocitnúť. Plusových alebo mínusových. Takisto ako môžte tisíce a desaťtisíce ročne prerábať, tak ich môžte aj zarábať.

Teraz si odpovedzte sami. Ak dokážete mesačne vyhodiť 100-300€ na spotrebné úvery, dokázali by ste to aj na sporenie? Ja si myslím, že mohli. Možno nebudete mať doma novú telku, nový mobil a tričko Hilfiger, ale odložíte si toľko, ako skoro nikto iný na slovensku.

V princípe stačí, ak si budete odkladať 10% z príjmu. A je jedno, či zarábate 500€ alebo 2000€, vždy by to malo byť minimálne tých 10%. Kto je odvážnejší a situácia mu to dovoľuje, môže aj 15-30%.

 

burro

 

Dajme si príklad, ktorý bude veľmi veľmi veľmi orientačný a má len ilustrovať silu celoživotného sporenia a pravidelného preinvestovania prostriedkov.

Napríklad 20 ročný človek, ktorý má čistú mzdu 1000€ (hrubú 1340€), si začne odkladať 100€ do programu pravidelného mesačného investovania, ktoré dosahuje priemerne ročné 8% p.a. zhodnotenie. Za 35 rokov by mal mať nasporené 231 000€. Čistý priemerný ročný výnos by mal robiť 18 480€, čo je mesačne 1240€. (Peniaze môžte preinvestovať do nehnuteľností, iných investičných príležitostí a pod, aby to bolo istejšie. Od 100 000€ sú už príležitosti úplne iné)

Z dôchodku prvého a druhého piliera by mal orientačne dostávať okolo 1000€ podľa rôznych kalkulačiek, ktoré vám pomôžu s výpočtom. (nájdete rôzne zdroje, ktoré som spriemeroval)

Celkovo to je 2240€ dôchodok. Po započítaní 2% inflácie (priemer za posledných 10 rokov) činí váš dôchodok 1105€ súčasnej hodnoty. Momentálne ste ušetrili 10-15 rokov, ktoré by ste museli ináč odpracovať.

Počkajte, ja to napíšem ešte raz, aby ste si to uvedomili. Práve ste ušetrili 10-15 rokov práce, ktoré si môžete naplno užiť!

 

Investovanie

 

Viete ako sa dá žiť s takýmto pasívnym príjmom, keď vás na účte čaká ešte ďalších 231 000€ (114 000€ súčasnej hodnoty)? Mesačné výdaje na Bali vás výjdu na 300-400€ mesačne. V rôznych dovolenkových lokalitách by vám vystačilo 1100€ na All-inclusive počas celého mesiaca a ešte sa vám aj zvýši.

A vôbec tu nehovoríme o askéze, len sa treba naučiť rozumne míňať a tých 10% vašeho príjmu sa nájde veľmi ľahko. Život si budete môcť užívať plnohodnotne, aj keď si budete niečo odkladať.

 

Dovolenka na Bali

 

Toto je jednoduchý spôsob, ako ste nemuseli vyvinúť žiadnu aktivitu navyše, žiadne podnikanie, žiadny dobrý biznis vám nespadol pod nohy. A verte mi, že keď budete mať na účte nasporené viac, objavia sa aj lepšie príležitosti, než 8% ročne.

Ak si hovoríte, že ktorý tak mladý človek zarába 1000€, tak tento príklad sa dá využiť pre akýkoľvek príjem – ak máte 500€ príjem, budete mať potom 550€ pasívny príjem súčasnej hodnoty, alebo počkáte pár rokov a budete mať viac.

Taktiež som do príkladu nezarátal to, že budete kariérne postupovať a aj mzdy pôjdu všeobecne hore zároveň s infláciou a podarí sa vám odložiť ešte viac.

Ale vráťme sa k pointe.

Týchto vašich 8% môžte nasmerovať smerom, ktorý vás zničí, alebo smerom, ktorý vám vybuduje bohatstvo a slobodu. Je to vašich 8%, ktoré rozhodne o tom, ktorým smerom sa bude váš život finančne uberať. Je to vo vašich rukách.

Tento článok vás ma inšpirovať v tom, ako máte narábať so svojimi financiami a rozmýšľať dlhodobo. Taktiež prečo by ste mali svoje výdavky plánovať a minimalizovať, sporiť a vhodne dlhodobo investovať.

Nikdy nespustite oči zo svojich cieľov a nedovoľte reklamám vás opäť zlákať na zlé chodníčky. Jediné, čo chcú urobiť je vysať z vás vaše ťažko zarobené peniaze.

Ak nasadnete na túto cestu a nič vás z nej nestiahne, bude vás čakať nádherných 10-15 rokov, kedy budete svojim známym posielať fotky z dovolenky, zatiaľ čo ich bude čakať narozdiel od vás ešte veľmi veľa rokov práce, počas ktorých budú splácať pôžičky, ktoré ste vy na krku nikdy nemali.

 

Užívanie života

 

 

 

Share:

Dôchodok v 55 rokoch? Je to možné!

Napísal Richard Harvey Harvan Čas čítania: 5 min
0